czwartek, 29 grudnia 2011

Kamienica Starościńska

   Zabytkowa kamienica w centrum miasta kryje w sobie pozostałości zamku radomskiego. Wybudowana została w XIX wieku na fundamentach średniowiecznej zabudowy zamkowej a dokładniej tzw. "domu wedle bramy" - budynków gospodarczych zamku. W zeszłym roku, dzięki dofinansowaniu z Unii, nareszcie zajęto się renowacją kamienicy. Moim zdaniem to ważna rzecz, która pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłość radomskich zabytków.

   Od początku starałam się obserwować prace (niestety tylko zza ogrodzenia :), które rozpoczęto od wyczyszczenia i zakonserwowania fragmentów średniowiecznych murów w piwnicach. Wzmocniono też fundamenty i zmodernizowano klatkę schodową. Kolejne elementy renowacji: elewacje, dach, okna - wszystko ładnie odwzorowano.

   Po zakończonym remoncie do kamienicy mają się wprowadzić: Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej i Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Na parterze i w piwnicach ma powstać wystawa dotycząca zamku radomskiego a piętro i poddasze mają służyć naukowcom z PANu jako stacja archeologiczna.
   Przy kamienicy mają powstać dwa skwery. Na jednym z nich, przy ul.Małej, wyeksponowane będą mury obronne z XIV wieku (do tej pory obrośnięte bujną roślinnością). Na drugim, przy ul. Grodzkiej, będzie umieszczona makieta zamku radomskiego.
Remont kamienic jest pierwszym etapem modernizacji zabudowy zamkowej. Prowadzone są rozmowy z parafią Św. Jana Chrzciciela, do której należy innym budynek  zamku czyli tzw. Dom Wielki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz