wtorek, 11 października 2011

Radom w pierwszych dniach okupacji

   Unikatowy film odnaleziony przez  radomskiego historyka Przemysława Bednarczyka, niedawno został wyświetlony na placu przy Urzędzie Miasta. Każdy kto chciał, mógł przyjść i zobaczyć jak wyglądało nasze miasto w 1939 roku. Wcześniej, czekając na zmrok, odbył się pokaz zdjęć Radomia w czasie wojny, poprzedzony prelekcją dr Sebastiana Piątkowskiego.


   Co do samego filmu to jego autorem jest Niemiec Klaus Eismann, nawigator w IV eskadrze transportowej, dla której lotnisko na Sadkowie było stałą bazą. Zdecydowana większość filmu to zdjęcia kręcone w Radomiu. Bardzo dużo ujęć przedstawia Sadków ale widać też okolice Warszawy i Dęblina - ujęcia kręcone z lotu ptaka. Co ciekawe wydaje się, że autora bardzo interesowało życie codzienne radomian. Filmował wiejskie kobiety, rozmawiających Żydów, codzienność radomskich ulic.  Co tu dużo opowiadać, trzeba zobaczyć. To fragment:
   Ciekawe jest też to jak Przemysławowi Bednarczykowi udało się znaleźć film. Na stronie BBC, oglądając programy historyczne ze zdjęciami wykonanymi przez Niemców w czasie wojny, rozpoznał ujęcie przedstawiające ul. Żeromskiego z charakterystyczną wieżą kościoła farnego. Za pośrednictwem BBC nawiązał kontakt z nimieckim historykiem Dithelmem Knauffem, który pocztą przysłał płytę z prawie 20-minutowym nagraniem. Dzięki temu możemy teraz z ciekawością oglądać żywy obraz Radomia z początku II wojny światowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz