wtorek, 22 lutego 2011

Warto pójść i obejrzeć

Zimą, szczególnie w takim mieście jak Radom, nie ma wielu możliwości na ciekawe spędzenie czasu. Kino - super, restauracja - fajnie, teatr - ok (chociaż szczerze, kto regularnie chodzi do teatru?). Poza tym wszystkim mamy jeszcze muzeum.
Całkiem niedawno, w pewien śnieżny dzień, wybrałam się do Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Niektóre wystawy bardzo mi się podobały np. kolekcja rodziny Pinno lub wystawa przyrodnicza. Ta ostatnia wykonana jest w bardzo ciekawy sposób. Można poznać zwierzęta, które żyły lub żyją nadal na terenach Radomia i w okolicach miasta. Mało tego jest osobny dzialik o dinozaurach, które w czasach prehistorycznych zamieszkiwały te tereny. Świetny jest sztuczny dinozaur ruszający głową :) oraz walka dwóch dinozaurów (niestety nie pamiętam ich nazw). Natomiast jako historyk dość dużo czasu spędziłam w piwnicy przy wystawie o ziemi radomskiej przed powstaniem miasta i o zamku radomskim. Właściwie nie dowiedziałam się  niczego nowego ale pójść do muzeum, zobaczyć historyczne przedmioty na zorganizowanej wystawie, gdzie wszystko ma "ręce i nogi" to coś innego, niż suche przeczytanie o tym w książce. Polecam, szczególnie, że można obejrzeć makietę przedstawiającą prawdopodobny wygląd zamku radomskiego. Szkoda, że zostało po nim tak niewiele, a i te resztki nie przypominają nawet budowli, która pełniła kiedyś tak ważną funkcję-zamku królewskiego :)

2 komentarze:

  1. Radomskie muzeum jest rzeczywiście bardzo ciekawe. Podobno jest teraz interesująca wystawa fotografii?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, faktycznie jest wystawa prezentująca stare fotografie przedstawiające mieszkańców Radomia. Moim zdaniem warto zobaczyć. Stare zdjęcia są elementem czyjegoś życia. Możemy nie znać sfotografowanej osoby, ale wiemy jak wyglądała, mniej więcej kiedy żyła, jaki wtedy obowiązywał styl itd. każda osoba była jakąś osobowością i każda fotografia też ma swój charakter.

    OdpowiedzUsuń