poniedziałek, 14 lutego 2011

Dlaczego "Radom"?

Hipotez jest wiele, a żadna nie jest pewna. Nazwa naszego miasta najprawdopodobniej stanowi formę skróconą od złożonego imienia. Jakiego? Mógł to być Radomir, Radomysł, Radmir, Radociech...Prawdopodobne jest, że był to przodek, założyciel pierwszej osady nad Mleczną.
Kolejną dość wiarygodną hipotezą jest istnienie plemienia Radomian. Może należy zwrócić uwagę na rzekę, płynącą na terenie obejmującym działanie grodu - Radomkę, kiedyś nazywaną Radomierzą? Są również pomysły mniej brane pod uwagę przez historyków np. łączenie nazwy Radom ze słowami Kazimierza Wielkiego: "rad wam dam", którymi godził się na przywileje handlowe dla mieszkańców tych terenów. "Tu każdy był rad w domu gościowi" - to zdanie też było uwzględnione w domniemaniach o pochodzeniu nazwy miasta. Mogło też chodzić o starszyznę plemienną - "Rady Domu".
Jak już wspomniałam, pewności co do pochodzenia nazwy nie ma.

2 komentarze:

  1. Mieszkam w Radomsku. Podobne nazwy:) Nawet Rosjanie w czasie zaborów mieli z tym podobieństwem problem i czasowo moje miasto nazwali Noworadomsk. Co do genezy nazwy Radomska, to podobnież pochodzi ona od rzeki Radomki, która przez nie przepływa. Hmm. Może nie tyle rzeka co rzeczka:) Choć to tylko przypuszczenia i sam nie wiem kto moze coś on nazwie miasta powiedzieć. Pozdrwiam Radomian z... Radomia (aktualnie tu chwilowo jestem). Zapraszam ciebie na moją stronę www.foturysta.pl gdzie znajdziesz zdjęcia z mojego miasta (oprócz innych moich fotografii).

    OdpowiedzUsuń
  2. 1/3 nazw miejscowości słowiańskich pochodzi z sanskrytu. Skoro Radom jest taki stary to pewnie można pokusić się o pochodzenie od słowiańskiej Rady, a w Indiach Radhy. Radha jest małżonką Kryszny a w kulturze słowiańskiej Kryszenia. Om to pierwszy dźwięk w naszym wszechświecie, który jest dźwiękową reprezentacją Kryszny. Rada, radość, Radom, Radomir (czyli szanujący Radę? ).

    OdpowiedzUsuń