wtorek, 22 lutego 2011

Warto pójść i obejrzeć

Zimą, szczególnie w takim mieście jak Radom, nie ma wielu możliwości na ciekawe spędzenie czasu. Kino - super, restauracja - fajnie, teatr - ok (chociaż szczerze, kto regularnie chodzi do teatru?). Poza tym wszystkim mamy jeszcze muzeum.

niedziela, 20 lutego 2011

Najstarszy murowany budynek- kościół Św. Wacława

Wokół daty postania budowli było wiele spekulacji, a to za sprawą pewnej kamiennej tablicy. Widniał na niej napis, który sugerował dwie daty: rok 1216 lub 1276. W pierwszym przypadku fundatorem byłby Leszek Biały, w drugim Bolesław Wstydliwy.

wtorek, 15 lutego 2011

Stary Radom, Nowy Radom - o co chodzi?

Wielu mieszkańców Radomia nie wie o co chodzi gdy wypowie się takie nazwy. Są tacy radomianie, którzy nie wiedzą, że nasze miasto w ogóle ma rynek. Spotkałam się już niejedną osobą, która obecny rynek nazywa Starym Rynkiem, co wydaje mi się jest błędem wynikającym z nieznajomości historii średniowiecznego Radomia. Ale nie ma się czemu dziwić bo w szkołach raczej o tym nie uczą.
Pierwszy rynek radomski powstał razem z tworzeniem się Starego Radomia, a było to tak:

poniedziałek, 14 lutego 2011

Dlaczego "Radom"?

Hipotez jest wiele, a żadna nie jest pewna. Nazwa naszego miasta najprawdopodobniej stanowi formę skróconą od złożonego imienia. Jakiego? Mógł to być Radomir, Radomysł, Radmir, Radociech...Prawdopodobne jest, że był to przodek, założyciel pierwszej osady nad Mleczną.

niedziela, 13 lutego 2011

Piotrówka - tutaj zaczął się Radom

Chyba każdy mieszkaniec Radomia wie, przynajmniej mniej więcej, gdzie jest tzw. "Piotrówka". Tam gdzie teraz są łąki, krzaki i zarośla, nad rzeką Mleczną, pod koniec VIII lub na początku IX wieku, powstała pierwsza typowo wiejska osada. Potem, w połowie X wieku, mieszkańcy tego rejonu postanowili wznieść gród.